Вітаємо Вас!
Ми - дошкільний навчальний заклад №24 "Калинка"!
Чому саме Сад здійснення бажань? Тому, що в нашому садочку загадуються найсміливіші бажання і всі вони збуваються.
Хочете знати більше - заходьте до нас частіше.
Будемо раді бачити Вас на сторінках нашого сайту!

Сподіваємося кожен знайде в ньому щось цікаве для себе.30.01.17

29 січня - День визволення Сміли

29 січня сміляни відзначили  73- річницю визволення Сміли від нацистських окупантів.
В цей день на площі біля Будинку рад відбувся мітинг. На мітинг прийшли і працівники нашого садочку, які хотіли  вшанувати героїв, що віддали життя за нашу країну.
Всі присутні добрим словом пом’янули тих, хто пішов у вічність.

Закликаємо Вас завжди пам’ятати тих, хто подарував нам можливість жити у рідному вільному місті.
4 серпня 1941 року почалася  фашистська окупація нашої Сміли.
Вже в перші дні було розстріляно 400 мешканців міста.
В концентраційних таборах на території рафінадного заводу, залізничної та психіатричної лікарень, військового містечка та на околиці Загреблі просто неба від голоду, холоду, епідемій і катувань щодня помирали тисячі людей.
Вже з вересня 1941 року запрацювали в місті підпільні патріотичні групи: організовували диверсії та масові саботажі, готували людей і зброю для партизанських загонів, друкували листівки.
Передумовою визволення Черкас і Сміли стала битва на Курській дузі. Розгромивши німецько-фашистських окупантів, наша армія розгорнула бої за визволення Лівобережної  України і вихід до Дніпра.
14 грудня 1943 року було звільнено Черкаси. До Сміли, як кажуть, рукою подати. Здавалось, ось-ось і над нею замайорить переможний прапор. Але 30-кілометрову відстань наші війська з кровопролитними боями долали півтора місяця.
Фашисти хапалися за кожен метр землі адже Сміла та місцевість навколо неї були важливою лінією оборони гітлерівців: через залізничний вузол колишньої станції Бобринська їм надходили боєприпаси, продукти, жива сила. Сюди ж було перекинуто танкову дивізію СС «Вікінг». Гітлерівці на висотах на схід від міста встановили гармати, закопали в землю танки і самохідки, розмістили десятки кулеметних гнізд. Крім того, замінували проходи в болотах.  І все ц е обнесли колючим дротом.
Бої за Смілянщину велися у двох напрямках: з боку Черкас – Білозіря, та з боку Кіровограда – Кам’янки – Березняків – Великої Яблунівки. Війська 373-ої стрілецької дивізії, визволивши  Малий Бузуків, Сунки, Залевки та інші села, 15 січня 1944 року підійшли до Березняків. Звільнили  від ворога село повністю тільки 27 січня, адже фашисти чинили відчайдушний опір. З боями наша армія прорвала оборону, звільнила Гречківку. Чимало полягло наших бійців.
Для форсування ординського болота було виділено стрілецьку роту під командуванням старшого лейтенанта Коломійця. Солдати виготовили з лози щити, жердини. 27 січня вночі зав’язався жорстокий бій. Координати ворожих вогневих точок по радіостанції негайно було передано командиру полка, артилеристи відкрили по них вогонь. Жорстокі кровопролитні бої йшли на підступах до Сміли.
Німецькі частини боялися оточення під Смілою, тому почали відступ з міста і, завдяки цьому, наші війська змогли підійти до базарної площі з боку пивзаводу. Наші бійці  переслідували фашистських факельників, які повинні були спалити Загреблю, а там же будинки майже всі деревяні.  
29 січня 1944 року Смілу було визволено повністю. Цей день щорічно відзначають в Смілі, як свято.
Визволення місту принесли війська 373-ої Червонопрапорної Миргородської стрілецької дивізії 52-ої Армії 2-го Українського фронту.  Фашисти тікали в напрямку Городища, Корсуня, Шполи.
Жахлива картина постала перед визволителями міста: зруйновані залізничні вокзали, знищене залізничне полотно, зірвані містки через Тясмин  і Сріблянку. Виднілися численні згарища на місці житлових будинків, зруйновано комунальне господарство.
На дорогах війни загинуло 20 тисяч смілян.
На території міста знаходиться 10 братських могил, тільки в одній з них, на вул.Фурманова, поховано близько 30 тис.людей: громадське населення, військовополонені та солдати визволителі.

9540 смілян нагороджені орденами та медалями за мужність і відвагу.